Aknu bojājumu formas

Aknu slimību klīniskajā praksē ir daudz, bet jau pieminētie riska faktori – mazkustīgs dzīvesveids, rafinēts sintētisks uzturs, neregulāras ēdienreizes, stress, atsevišķi medikamenti, infekcijas, vīrusi – palielina slimnieku skaitu.

 

Galvenās aknu bojājumu formas

Gan alkohola, gan medikamentu, gan citu iemeslu dēļ radušies aknu bojājumi var būt dažāda veida. Tiek izdalītas trīs galvenās hronisku aknu bojājumu formas: steatoze (aptaukošanās – to var izraisīt alkohols, aptaukošanās, paaugstināts holesterīna līmenis), hepatīts (iekaisums – to var izraisīt vīrusi, alkohols, atsevišķu medikamentu blaknes) un ciroze (bojājumi – tā ir pēdējā hroniskas aknu slimības stadija). Steatozes un hepatīta izraisītās izmaiņas aknās ir atgriezeniskas, tas ir, izārstējami. Kā jau minējām, aknas bieži bojā arī vīrusi (A, B, C hepatīta).

Noskatieties video par aknām un to slimībām:

 

 

Veiksmīga ārstēšana

Veiksmīga aknu slimību ārstēšana lielā mērā ir atkarīga no agrīnas diagnostikas un savlaicīgi uzsāktas ārstēšanas. Attīstoties aknu slimību komplikācijām (cirozei, vēzim), ārstēšana ar medikamentiem bieži vien ir neefektīva, dzīvību var glābt tikai sarežģīta aknu pārstādīšanas operācija. Tomēr lielam slimnieku skaitam var palīdzēt arī atbilstoša ārstēšana ar medikamentiem. Hronisku aknu slimību ārstēšanai tiek izmantoti hepatoprotekcijas (aknas aizsargājoši) medikamenti. 

 

Aknu slimību simptomi

Aknu ietekmējošie faktori